Hit enter after type your search item

Co zrobić w sytuacji, gdy znacząco przybieramy na wadze?

otylosc
otylosc You are Reading..

Co zrobić w sytuacji, gdy znacząco przybieramy na wadze?

Utrzymanie prawidłowej masy ciała nie jest łatwym zadaniem, głównie ze względu na często intensywny tryb naszego życia, różnorodność pracy, stres czy choroby. Gdy zauważymy u siebie niepokojący trend, polegający na zwiększeniu wagi, powinniśmy przede wszystkim dokładnie przyjrzeć się naszej diecie, jak również rozważyć możliwość skontaktowania się ze specjalistą, z dietetykiem.

Odpowiednia waga, która dopasowana jest do naszego wzrostu, a którą możemy określić między innymi przy pomocy współczynnika BMI, będzie miała tylko i wyłącznie pozytywne skutki dla naszego organizmu. Niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy, jakim stanem zdrowia się cieszymy, jaki tryb życia prowadzimy, dużą uwagę powinniśmy przyłożyć do tego, aby wagi nie przekraczać.

Jeżeli mamy nadwagę, cierpi cały nasz organizm. Obciążone są kości, stawy, mięśnie, serce, układ oddechowy. Jesteśmy narażeni na poważne choroby, nie możemy się normalnie poruszać. Co zrobić w momencie, gdy tyjemy?

Analiza jadłospisu i trybu życia

Najczęściej przyczyną przybierania na wadze jest oczywiście nieodpowiednia dieta, źle zbilansowana, oparta o produkty wysoko przetworzone, smażone, zawierające konserwanty lub cukier. Szczegółowe przeanalizowanie tego, co jemy w ciągu dnia, w dni robocze, a także w weekend sprawi, że będziemy mieli pełny obraz i jedną z przyczyn nadwagi. Musimy jednak pamiętać, że waga jest również uzależniona od chorób, leczenia, trybu życia, stresu.

Kontakt z dietetykiem

W pierwszej kolejności oczywiście możemy wprowadzić samodzielnie zmiany w diecie, mięso smażone zastąpić gotowanych, olej oliwą, cukier syropem z agawy, jeść więcej warzyw i owoców. Jeżeli jednak chorujemy przewlekle, np. mamy cukrzycę, musimy dopasować dietę po pierwsze do naszego stylu życia, po drugie do leków, po trzecie do samej choroby.

W tym specjalizuje się dietetyk i mamy pewność, że gdy skorzystamy z jego pomocy, dieta będzie zbilansowana i dobra, odpowiadająca w stu procentach naszym potrzebom.

Redukcja stresu oraz zmiana trybu życia

Jedną z rzeczy, które możemy również zrobić samemu, jest na pewno zmiana stylu życia na mniej angażujący i stresujący. Musimy pamiętać o tym, że również to, jak żyjemy, jak regularnie i dobrze śpimy, mamy umiejętnie rozplanowany dzień, wpływa na to, że mamy więcej czasu, a tym samym możliwość przygotowania lepszych oraz bardziej zdrowych posiłków.

Gdy nie mamy czasu, jesteśmy zapracowani, wtedy sięgamy po niezdrowe jedzenie.

Dodaj komentarz