Szczotka wymiecie cellulit?
Szczotka wymiecie cellulit?
Kilka minut dziennie wystarczy by nasza skóra stała się bardziej dotleniona, pory zostały odblokowane, wyglądała na młodszą. Jak to możliwe? Sekretem jest codzienne szczotkowanie ciała. Zabieg także przyczynia się do redukcji cellulitu. Na czym to polega o tym w rozmowie z Moniką Honory, autorką Programu Przemian.
Co daje zabieg – bezpośrednio po wykonaniu oraz długofalowo
Codzienne, kilkuminutowe szczotkowanie ciała stanowi ważny element kompleksowej pielęgnacji skóry. Przede wszystkim, ten prosty zabieg pozwoli usunąć stary, zrogowaciały naskórek, oczyszczając powierzchnię skóry, umożliwiając tym samym prawidłową odbudowę komórkową. W efekcie szczotkowania ciała, wzrasta wchłanialność składników odżywczych pochodzących z kremów oraz innych kosmetyków pielęgnacyjnych. Metoda ta pozwala skutecznie odblokować pory, dzięki czemu skóra staje się prawidłowo dotleniona.
W dłuższej perspektywie, szczotkowanie pozwala na poprawę kolorytu skóry, odmładza ją, a także przyczynia się do redukcji cellulitu – świetnie ujędrniając i modelując sylwetkę. Zabieg szczotkowania wpływa na pobudzenie układu krwionośnego, a także limfatycznego, który w głównej mierze przyczynia się do wydalania zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu.
Jakie problemy skórne można w ten sposób traktować?
Zabieg ten skierowany jest do wszystkich, między innymi dla osób mających problemy z nadwrażliwością skóry, przebarwieniami, czy zatkanymi porami. Metoda ta świetnie się sprawdzi również w przypadku problemu z wrastającymi w skórę włoskami, które są efektem depilacji. Szczotkowanie ciała polecane jest także dla osób, które cierpią na niewydolność krążenia. Regularne wykonywany zabieg widocznie ujędrni skórę oraz zminimalizuje widoczność cellulitu.
Jakie są wskazania do szczotkowania skóry na sucho, a jakie przeciwwskazania?
Przeciwwskazaniem do szczotkowania są wszelkiego rodzaju rany oraz stany zapalne występujące na powierzchni skóry. Nie zaleca się wykonywania zabiegu w przypadku wystąpienia oparzeń słonecznych oraz uszkodzeń mechanicznych skóry. Wskazaniami do szczotkowania są problemy skórne, takie jak przebarwienia czy cellulit.
Kiedy najlepiej szczotkować – rano czy wieczorem? Przed prysznicem czy po? Bo rozumiem, że przed posmarowaniem ciała balsamem
Jestem zwolenniczką szczotkowania ciała rano, przed prysznicem oraz przed zastosowaniem balsamu. Podczas kąpieli możemy skutecznie zmyć z siebie pozostałości wyszczotkowanego, zrogowaciałego naskórka i pozwolić na wniknięcie składników mineralnych pochodzących z kosmetyków pielęgnacyjnych. Dzięki wykonywaniu szczotkowania o poranku, możemy pobudzić swoje ciało i dostarczyć energii. Jest to świetny sposób na pozytywne rozpoczęcie dnia.
Jak szczotkować? Pod jakim kątem trzymać szczotkę? Jakimi ruchami przemieszczać?
Szczotkę należy trzymać w pozycji poziomej, pod kątek ok. 45 stopni do siebie. Szczotkujemy ciało wykonując długie, posuwiste ruchy. Zabieg rozpoczynamy od nóg, kierując się w stronę serca. W okolicach żołądka zaleca się stosowanie półkolistych ruchów, zgodnie ze wskazówkami zegara.
W jakim kierunku szczotkować – od stóp do głów, ale co z plecami, rękami i dekoltem?
Zabieg rozpoczynamy od stóp, kierując się w górę. Mocniejszy nacisk stosujemy w kierunku serca, natomiast delikatniejszy podczas powrotu. Po wyszczotkowaniu nóg (najpierw jedna, później druga) z przodu, tyłu i po bokach, szczotkujemy pośladki oraz plecy – na tyle ile możemy sami dosięgnąć. Następnie przechodzimy do brzucha – pamiętajmy, aby w tej partii wykonywać ruchy okrężne, zgodne ze wskazówkami zegara, tak jak pracuje nasza okrężnica, dopuszczalne są również ruchy w górę i w dół. Dużą uwagę należy zwrócić na biust. Szczotkujemy go bardzo delikatnie omijając okolice brodawek. Kolejnym etapem są ręce. Szczotkujemy je identycznie jak nogi, raz jedna, raz druga. Mocniejszy nacisk stosujemy w kierunku serca, natomiast słabszy od serca. Pamiętajmy również o szczotkowaniu szyi, ze wszystkich stron – również z tyłu. Jeśli podczas szczotkowania zauważymy białe kreseczki na skórze, oznacza to, że skóra nie jest nawilżona od wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Czy trzeba robić to codziennie, a jeśli nie, to ile razy minimum w tygodniu?
Zalecam by szczotkować ciało codziennie, cały zabieg trwa zaledwie 4, maksymalnie 5 minut. Są różne sytuacje, więc jeśli nie możemy pozwolić sobie na codzienne szczotkowanie, proponuje by wykonywać je tak często jak tylko jest to możliwe. Wystarczy raz dziennie – najlepiej rano. Nie rekomenduję szczotkowania wieczorem, by nie pobudzać się tuż przed snem.
Jaka szczotka jest najlepsza?
Najlepsza szczotka to taka, która ma długie włosie. Zaprojektowana przeze mnie szczotka jest wykonana z drewna bukowego oraz włosia Agawy meksykańskiej. Dlaczego akurat takie włosie? Ponieważ ma ono zamknięte łuski. Przy codziennym szczotkowaniu naszego ciała, zrogowaciały naskórek nie ma możliwości wniknięcia do łusek włosia, przez co łatwo możemy zadbać o higienę szczotki. Na rynku jest wiele dostępnych szczotek z krótkim włosiem. Ta, którą proponuję to długie włosie, by móc właśnie pod kątem 45stopni, nie obijając drewienkiem o skórę, wykorzystać całą powierzchnię i długość włosia. Pielęgnacja szczotki jest bardzo łatwa. Wystarczy umyć włosie ciepłą wodą z mydłem raz w tygodniu, a następnie w temperaturze pokojowej (nie na grzejniku), ustawić ją, drewienkiem do góry.