Hit enter after type your search item

Buty do biegania

buty
buty You are Reading..

Buty do biegania

Dobrze dopasowane buty do biegania damskie to gwarancja efektywnego treningu, bez ryzyka kontuzji. Bogaty wybór wysokiej jakości obuwia tego typu znajdziesz w ofercie naszej marki Cole Haan.

Buty damskie do biegania

Jakie buty do biegania sprawdzą się najlepiej? Wybierając je, pod uwagę wziąć powinnaś zarówno osobiste preferencje, jak i indywidualny styl biegania. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że Twój krok nieustannie się zmienia i zależy zarówno od ukształtowania terenu, jak i przebytej odległości czy stopnia zmęczenia mięśni. Jak określić, w jaki sposób stopa uderza o podłoże? Najważniejsze to wiedzieć, która jej część styka się z nim w pierwszej kolejności – pięta, śródstopie, czy może przodostopie.

Przed zakupem butów do biegania dla kobiety, musisz również określić, w jaki sposób zachowują się Twoje stopy podczas biegu, a dokładnie w momencie opadania na podłoże. Do czynienia możemy mieć tutaj między innymi z supinacją. Występuje ona wówczas, gdy ruch przetaczania zachodzi na zewnątrz. W przypadku pronacji, opadając na podłoże, stopa przetacza się do wewnątrz. Ciężar ciała jest tu przenoszony od pięty do palców. Wyróżnia się także stopę neutralną. Cechuje się ona tym, że ruch przetaczania nie jest wychylony – ani na zewnątrz, ani do wewnątrz, a ciężar ciała rozprowadza się równomiernie.

Buty do biegania

Czym jeszcze kierować się wybierając buty do biegania? Aby w należyty sposób spełniały one swoją funkcję, muszą być dopasowane do nawierzchni, na jakiej najczęściej trenujesz. Jeżeli jest to asfalt, kluczową kwestię, którą należy uwzględnić jest amortyzacja damskich biegówek. Jako że na takiej twardej nawierzchni mamy do czynienia z dużymi przeciążeniami, buty powinny być w stanie nieco je osłabić. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będą modele z grubą podeszwą, której zewnętrzna część została wykonana z gumy odpornej na ścieranie. Jeżeli chodzi o bieżnik, powinien być on wyraźnie zaznaczony. Pomocne okazać mogą się również przestrzenie z siatki w okolicy podeszwy, które ułatwiać będą wentylację. Preferujesz bieganie po leśnych ścieżkach czy kamienistych szlakach? Postaw na buty do biegania damskie z twardą podeszwą z dodatkową stabilizacją, o dobrej przyczepności. Dodatkowo, powinny one posiadać agresywny, głęboki bieżnik. Osoby, które wolą bieganie po tartanowych bieżniach znajdujących się na stadionach, zaopatrzyć powinny się specjalne buty z kolcami na podeszwach. A co, jeżeli chodzi o miłośniczki biegania po piasku? Podeszwa butów tego typu musi mieć taką samą grubość na całej długości i być elastyczna.

Przy zakupie butów do biegania dla kobiety, warto także zwrócić uwagę na spadek podeszwy, czyli różnicę wysokości pomiędzy piętą i przednią częścią buta. Standardowy spadek, czyli powyżej 7 mm jest dedykowany osobom, które biegając, najpierw uderzają piętą o podłoże. Niski spadek odpowiadać będzie natomiast biegaczom, którzy w pierwszej kolejności uderzają o nawierzchnię śródstopiem lub przednią częścią stopy. Kolejny istotny parametr damskich biegówek to amortyzacja, czyli zdolność do absorbowania wstrząsów powstających w momencie uderzania stopy o podłoże. Buty stworzone z myślą o uderzaniu piętą, właśnie w tym rejonie absorbują wstrząsy. Osoby, których krok zaczyna się od uderzenia o podłoże przednią częścią stopy, wymagać będą obuwia o mniejszej amortyzacji. Związane jest to z tym, że ich ciało w większym stopniu absorbuje wstrząsy.

Jak dopasować idealny rozmiar butów do biegania damskich? Jeżeli chodzi o długość, gwarantować powinny one wystarczającą przestrzeń między palcami i końcem obuwia. Co do szerokości, w naszej ofercie znajdziesz modele zarówno o szerszym fasonie, jak i nieco węższe. Przy zakupie obuwia do biegania, należy zdawać sobie sprawę z tego, że mocniej dopasowane modele pozwalają w większym stopniu kontrolować uderzenia stopy.

Ile powinny ważyć damskie biegówki? Im będą one lżejsze, tym lepiej. Związane jest to z tym, że aby wykonać pełny krok, wymagać będą mniejszego nakładu energii. Średnio, buty do biegania ważą między 250 a 30 gramów.

Dobre obuwie dla biegaczy musi również skutecznie chronić przed niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Przykładowo, w upalne, letnie dni najlepiej sprawdzać będą się modele przewiewne, zabezpieczające przed poceniem się stóp.

Buty do biegania – rodzaje

Do czynienia możemy mieć z kilkoma rodzajami butów do biegania https://colehaan.pl/collections/mens-shoes. Pierwsze z dostępnych rozwiązań to obuwie treningowe, które mają za zadanie skutecznie amortyzować, chroniąc przed kontuzjami. Przeznaczone jest ono do biegania po twardych nawierzchniach. Buty treningowo – startowe nadają się na dystanse od półmaratonu wzwyż. Obuwie startowe jest lekkie oraz dynamiczne. Najlepiej sprawdza się ono na zawodach. Buty do biegania damskie terenowe dedykowane są miłośniczkom biegania po terenie naturalnym. Zapewniają one stabilność i optymalną przyczepność. Podczas treningów biegowych odbywających się w górach, warto mieć na sobie buty terenowo – startowe. Są one lekkie, przyczepne i stabilne. Kolejna kategoria to obuwie minimalistyczne, nazywane również obuwiem do biegania naturalnego. Tym, co je wyróżnia jest niska waga oraz brak elementów stabilizujących w środkowej części. Do czynienia możemy mieć również z butami lekkoatletycznymi. Znajdują one zastosowanie zarówno podczas treningów na stadionie, jak i w czasie biegów przełajowych. Jest to obuwie lekkie i dynamiczne.

Dodaj komentarz