Hit enter after type your search item

Zaskórniki otwarte – skąd się biorą? Jak z nimi walczyć?

rodzaje zaskornikow
rodzaje zaskornikow You are Reading..

Zaskórniki otwarte – skąd się biorą? Jak z nimi walczyć?

Zaskórniki to dość powszechny problem, który dotyka zarówno osoby młodsze, jak i starsze. Przyczyn powstawania zaskórników jest wiele, począwszy od nieodpowiedniej pielęgnacji, a na problemach hormonalnych kończąc. Jak walczyć z zaskórnikami, by się ich skutecznie pozbyć?

Czym są i jak powstają zaskórniki otwarte?

Zaskórniki otwarte najłatwiej poznać po ich ciemnobrązowym kolorze. Najczęściej pojawiają się na nosie i brodzie. Ich potoczną nazwą są wągry. Powstają w wyniki utleniania się sebum, które zalega w ujściach mieszków włosowych. Jaka jest przyczyna powstawania zaskórników? Przyczyn pojawiania się niedoskonałości na twarzy jest wiele. Jednym z nich jest typ cery. Osoby ze skórą mieszaną czy tłustą są znacznie częściej narażone na problem powstawania zaskórników. Bezpośrednią przyczyną jest nadmierne rogowacenie martwych komórek naskórka czy zbyt duża ilość sebum.

Innym czynnikiem, który przyczynia się do powstawania zaskórników otwartych jest zła pielęgnacja. W przypadku nadmiernej produkcji sebum, ważne są odpowiednio dobrane kosmetyki. Jednym ze składników powinny być ceramidy kosmetyki dzięki nim odżywiają skórę i przywracają jej podstawowe funkcje. Pomijanie etapu złuszczania martwego naskórka może również prowadzić do powstawania zaskórników. Stosowanie kosmetyków z olejami mineralnymi, które są ciężkie i zatykają pory, negatywnie wpływa na skórę. Podobnie, jak niedokładne oczyszczanie twarzy. Pośrednią przyczyną zaskórników są zmiany hormonalne czy niewłaściwa dieta.

Jakie kosmetyki dobierać, by walczyć z zaskórnikami?

Najlepszym sposobem na walkę z zaskórnikami jest odpowiednia pielęgnacja. Powinna być ona dostosowana do typu cery. Ważne jest, aby sięgać po odpowiednio dobrane kosmetyki. Warto zwracać uwagę na skład. Zaskórniki otwarte wymagają kosmetyków ze składnikami aktywnymi, na przykład z kwasami. Dobrym rozwiązaniem jest kwas salicylowy, azelainowy, glikolowy, migdałowy i pirogronowy. Oprócz kosmetyków z kwasami, dobrze jest wybrać serum z retinolem. Działania ono nie tylko na niedoskonałości, ale również na przebarwienia i zmarszczki. Dobrze, jeśli w kosmetykach znajdują się ceramidy, czyli składniki dbające o prawidłowe nawilżenie skóry. W walce z zaskórnikami pomocna będzie także zielona herbata, srebro koloidalne czy niacynamid.

Wybierając kosmetyki, warto czytać ich skład i omijać szerokim łukiem produkty, które zawierają substancje komedogenne, czyli takie, które mają wysoki potencjał zaskórnikotwórczy. Oznacza to, że są to składniki, blokujące ujścia gruczołów łojowych. Najprościej mówiąc zatykają pory i w ten sposób, przyczyniają się do powstawania niedoskonałości. Oleje z awokado, pestek malin czy kiełków pszenicy mogą nieść ze sobą ryzyko powstawania zaskórników, zwłaszcza gdy są stosowane do tłustej cery. Podobnie działa parafina, silikony czy masło kakaowe, shea i SLS.

Dodaj komentarz